JANKCC2N3501 High-Power N-Channel MOSFET Transistor, TO-220 Package by JANKCC
JANKCC2N3501 Overview
JANKCC2N3501 Key Features
JANKCC2N3501 Technical Specifications
Parameter Specification
Type N-channel MOSFET
Drain-Source Voltage (Vds) 350 V
Continuous Drain Current (Id) 2.5 A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)) 2.0?C4.0 V
On-Resistance (Rds(on)) 0.55 ?? @ Vgs=10 V
Maximum Power Dissipation (Pd) 25 W
Operating Temperature Range -55??C to +150??C
Package Type TO-220
Gate Charge (Qg) 45 nC
Input Capacitance (Ciss) 650 pF