ISC046N13NM6ATMA1 N-Channel MOSFET, 40V, 130A, OptiMOS 6, TO-220 Package
ISC046N13NM6ATMA1 Overview
ISC046N13NM6ATMA1 Technical Specifications
Parameter Value
Transistor Type N-Channel MOSFET
Drain-Source Voltage (Vds) 130V
Continuous Drain Current (Id) 46A
Drain-Source On-Resistance (Rds(on)) 4.6 m??
Gate Charge (Qg) 45 nC
Power Dissipation (Pd) 125W
Package / Case PG-TDSON-8
Operating Temperature Range -55??C to +150??C
ISC046N13NM6ATMA1 Key Features
  • High current capability up to 46A allows support for demanding power circuits without compromising reliability or thermal performance.
  • Wide drain-source voltage rating of 130V provides flexibility for use in medium to high voltage power conversion and motor control environments.