IPDQ60R010S7AXTMA1 N-Channel MOSFET 100V 60A, TO-263 Package, Infineon
  • Offered in a compact package, it saves valuable board space and supports high-density designs.
IPDQ60R010S7AXTMA1 Overview
IPDQ60R010S7AXTMA1 Technical Specifications
Parameter Value
Device Type N-channel MOSFET
Drain-Source Voltage (VDS) 60 V
Continuous Drain Current Specified by manufacturer
RDS(on) (Max) 1 m??
Package Type PG-TDSON-8
Polarity N-Channel
Operating Temperature Range Specified by manufacturer
Mounting Style Surface Mount (SMT)
IPDQ60R010S7AXTMA1 Key Features
  • Extremely low RDS(on) of 1 m??, minimizing conduction losses for improved system efficiency.
  • 60 V drain-source voltage rating, enabling safe operation in mid-voltage power switching applications.