IPB180P04P4L02ATMA2 Power MOSFET, 40V, 180A, TO-220 Package
  • Optimized for efficient switching, this MOSFET helps reduce power losses in electronic circuits.
  • Low on-resistance enhances current flow, minimizing heat generation in demanding applications.
  • Compact package design saves board space, enabling higher density layouts in modern devices.
IPB180P04P4L02ATMA2 Overview
IPB180P04P4L02ATMA2 Technical Specifications
Parameter Value
Device Type P-Channel MOSFET
Drain-Source Voltage (VDS) -40 V
Continuous Drain Current (ID) -180 A
RDS(on) (Max) 4.2 m??
Gate-Source Voltage (VGS) ?I20 V
Power Dissipation (PD) 300 W