IMYH200R024M1HXKSA1 Intelligent Power Module, 24A, DIP Package
IMYH200R024M1HXKSA1 Overview
IMYH200R024M1HXKSA1 Technical Specifications
Attribute Value
Part Number IMYH200R024M1HXKSA1
Product Category IGBT Modules
Configuration Half-Bridge
Current Rating 200A
Collector-Emitter Voltage (Vces) 1200V
Mounting Style Screw Mount
Package/Case EasyPACK 2B
Operating Temperature Range -40??C to 150??C
RoHS Status RoHS Compliant
IMYH200R024M1HXKSA1 Key Features
  • High current handling capability of 200A, enabling robust performance in demanding power applications.
  • Supports up to 1200V collector-emitter voltage, which allows integration into high-voltage industrial systems.