IKWH50N67PR7XKSA1 IGBT Transistor, 650V 50A, TO-247 Package
SKU: IKWH50N67PR7XKSA1 Category: Brand:
IKWH50N67PR7XKSA1 Overview
IKWH50N67PR7XKSA1 Technical Specifications
Parameter Value
Type IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor)
Collector-Emitter Voltage (VCES) 650 V
Continuous Collector Current (IC) 100 A
Power Dissipation (Ptot) 416 W
Gate Charge (Qg) 281 nC
Turn-On Delay Time (td(on)) 19 ns
Turn-Off Delay Time (td(off)) 58 ns
Operating Temperature Range -40??C to +150??C
Package TO-247-3
IKWH50N67PR7XKSA1 Key Features
  • High voltage capability up to 650 V, enabling safe operation in industrial power switching and motor drive circuits.
  • Continuous collector current of 100 A ensures robust handling of significant power loads, critical for demanding applications.