ATMEGA64RZAPV-10MU 64KB Flash Microcontroller ?C 100-Pin LQFP Package
ATMEGA64RZAPV-10MU Overview
ATMEGA64RZAPV-10MU Technical Specifications
Parameter Specification
Core 8-bit AVR CPU
Operating Frequency Up to 10 MHz
Flash Memory 64 KB
SRAM 4 KB
EEPROM 2 KB
I/O Pins 32 General Purpose
Timers Two 8-bit and one 16-bit Timer/Counters
Communication Interfaces USART, SPI, TWI (I2C Compatible)
Operating Voltage 2.7V to 5.5V
Package 64-pin MQFP
ATMEGA64RZAPV-10MU Key Features
ATMEGA64RZAPV-10MU Advantages vs Typical Alternatives
Typical Applications
ATMEGA64RZAPV-10MU Brand Info
FAQ
What is the maximum operating frequency of this microcontroller?
The device supports an operating frequency of up to 10 MHz, which enables efficient execution of embedded software in timing-sensitive applications.