ASSR-4120-302E Overview
ASSR-4120-302E Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Input Forward Current (IF) | 7 mA (typical) |
| Output Load Voltage (VO) | 60 V max |
| Output Load Current (IO) | 120 mA max |
| Isolation Voltage (Viso) | 3750 Vrms (min) |
| Output Leakage Current (IOFF) | 1 ??A max at 60 V |
| Switching Time (ton/toff) | 0.1 ms / 0.1 ms typical |
| Operating Temperature Range | -40 to +105 ??C |
| Package Type | SOP-4 |
ASSR-4120-302E Key Features
- Low input current requirement: Operates typically at 7 mA, reducing power consumption and enabling efficient control signal interfacing.